• Tel: 444 5 388

Genel Kabul Şartları

TÜRK ÖĞRENCİLER İÇİN

Türkiye’deki herhangi bir yükseköğretim kurumunda ön lisans ve lisans programlarında öğrenim görebilmek için, öğrencilerin, Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi(ÖSYM) tarafından yapılan ulusal öğrenci seçme sınavına girmeleri zorunludur. Öğrenciler, bu sınavdan aldıkları puana göre, ÖSYM tarafından tercihleri doğrultusunda bu programlara yerleştirilirler.

Lisansüstü programlarda öğrenim görmek isteyen öğrenciler, ÖSYM tarafından yürütülen Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitim Sınavı’na (ALES) girerek, bu sınavdan alacakları puan sonucunu başvuruları esnasında sunmalıdırlar. Uluslararası geçerliliği olan GRE (Graduate Record of Examination) ve GMAT (Graduate Management Admission Test) sınavları da ALES yerine geçebilir. Başvuru sahipleri, aynı zamanda üniversiteler tarafından belirlenen lisansüstü program kabul koşullarını da yerine getirmelidirler.

 

TAM ZAMANLI YABANCI UYRUKLU ÖĞRENCİLER İÇİN

Türkiye’de, yabancı uyruklu öğrencilerin yükseköğretim programlarına kayıt kabul koşulları, Yüksek Öğretim Kurumu (YÖK) tarafından onaylanmak şartıyla, üniversiteler tarafından belirlenebilmektedir. Erzurum Teknik Üniversitesi’nde yabancı uyruklu öğrencilerin lisans programlarına kabulü, SAT, ACT gibi uluslararası geçerliliği olan sınavlardan aldıkları puana ya da ortaöğretim başarı notlarına göre yapılmaktadır. Başvuru prosedürünün tamamlanmasının ardından, adayların başvuruları yabancı uyruklu öğrenciler için ayrılan kontenjan çerçevesinde değerlendirilir ve kesin kayıt prosedürü tamamlanır.

 

Yabancı uyruklu adayların, Erzurum Teknik Üniversitesi lisans programlarında öğrenim görmek üzere başvuruda bulunabilmeleri için gerekli şartları detaylarıyla öğrenmek için tıklayınız. (Burada Öğrenci işleri daire başkanlığı sitesine ilgili bilginin yer aldığı menüye yönlendirme yapılmalı.)

 

ULUSLARARASI DEĞİŞİM ÖĞRENCİLERİ İÇİN
Değişim öğrencilerin kabulü, ETÜ ile partner üniversite arasında imzalanan ikili anlaşmalar (Erasmus ya da Genel Akademik Protokol) çerçevesinde yapılmaktadır. Protokollerde belirtilen koşullara göre, değişim öğrencileri uygun görülen derslere kayıtlanarak bir ya da iki dönem ETÜ ’de öğrenim görebilmektedir.